- Badanie USG - ortopedyczne
- USG stawu barkowego (USG barku)
- USG stawu łokciowego (USG łokcia)
- USG stawu biodrowego (USG biodra)
- USG stawu kolanowego (USG kolana)
- USG stawu skokowego
- USG stawu skroniowo-żuchwowego
- USG stawów biodrowych niemowląt
Diagnostyką stawów biodrowych u dzieci.
USG bioderek u noworodków powinno być wykonane :
- pierwsze usg bioderek do 6 tygodnia życia
- drugie usg bioderek w 3 miesiącu życia
- trzecie usg bioderek w 6 miesiącu życia
Jak wyglada badanie USG stawów biodrowych (bioderek) u niemowlaka ?
USG bioderek jest badaniem całkowicie bezbolesnym, bezinwazyjnym i bezpiecznym, całkowicie nieszkodliwym dla dziecka .Nie wymaga również żadnych specjalnych przygotowań. Przed badaniem dziecku należy zdjąć pieluchę, ułożyć na plecach lub na boku na specjalnym stole. Następnie w okolicach biodra dziecka lekarz rozprowadza żel przykłada sondę USG i ogląda staw biodrowy . Zawsze wykonywane są dwa stawy biodrowe niemowlaka. Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Najczęściej występującą u niemowląt wadą stawów biodrowych jest dysplazja.
USG stawów biodrowych (bioderek) to najlepsza metoda diagnostyki dysplazji stawów biodrowych. Tylko wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych gwarantuje 100% wyleczenie.
Co to jest dysplazja stawów biodrowych u niemowląt? Staw biodrowy składa się z kości udowej i tzw. panewki, które otaczają torebka stawowa, ścięgna i więzadła. Prawidłowa sytuacja to taka, w której głowa kości udowej znajduje się w odpowiednio głębokiej panewce.
Problem zaczyna się, gdy głowa kości udowej nie jest idealnie położona. Najczęściej panewka jest zbyt płaska. Staw biodrowy dziecka nie może się wtedy prawidłowo rozwijać. To właśnie dysplazja stawu biodrowego. Co ważne, na dysplazję częściej cierpią dziewczynki. Jej przyczyny nie są jasne, ale wiadomo, że zaczyna się już podczas życia płodowego , jest wrodzona i postępuje wraz z wiekiem.
Przyczyny dysplazji, a raczej czynniki, które zwiększają ryzyko jej wystąpienia to :
- geny
- nieprawidłowe ułożenie płodu - ułożenie miednicowe lub poprzeczne.
- wpływ hormonów ciążowych - pod koniec ciąży w organizmie kobiety zaczyna wytwarzać się hormon relaksyna, którego zadaniem jest rozluźnianie stawów przy miednicy, co pomaga przy porodzie. Niestety, relaksyna wpływa negatywnie na stawy dziecka, a u dziewczynek stwierdza się po porodzie większe jej stężenie.